روستای بیاضه

ارگ بیاضه کجاست؟

ارگ بیاضه کجاست؟

قلعه مرموز بیاضیه یا ارگ بیاضه قلعه ای بسیار قدیمی است که در روستای بیاضه از توابع شهرستان خور و بیابانک در ۵۳ کیلومتری آن، واقع در استان اصفهان می باشد.

یکی از گشت های مهم تور کویر مصر ارگ بیاضه می باشد .

ویژگی های ارگ بیاضه:

در اطراف قلعه خندق عریض و ژرفی با طول ۷ تا ۱۳متر ساخته شده است تا آن را از گزند حملات محافظت کند.
این قلعه در جوار مجموعه خشتی گسترده و به هم پیوسته ای نیز قرار گرفته است که با آن ارتباط دارد. ارگ بیاضه نمونه‌ای کم‌نظیر از یک دژ کویری است که مربوط به دوره ساسانیان می باشد و بارها بارها تعمیر و نوسازی شده است.

این ارگ باستانی به سبک معماری ساسانی، سالیان سال کارکردهای دفاعی و مسکونی داشته و در دوره اسماعیلیه پایگاه هواداران حسن مصباح بوده است.

معماری خاص قلعه بیاضه :

مردم در سالیان گذشته اموال قیمتی خود را در قلعه بیاضه نگهداری می کردند و از آن به عنوان انبار غله نیز استفاده می کردند.
این قلعه دارای ۷۰۰ اتاق و چندین طبقه است که دو طبقه در زیرزمین و دو طبقه آن در روی زمین قرار گرفته است. نکته دیگر اینکه کانال های قنات فراوانی از زیر این قلعه می گذرند، به این صورت که با خانه های روستایی و مسجد قدیمی آن را مرتبط می سازند.

چرا که مردم در زمان قدیم هنگام حمله دشمن از راه همین قنات ها خودشان را به قلعه می رساندند و در آنجا پناه می گرفتند.
یکی دیگر از زیبایی های قلعه بیاضه کوزه ها و صندوقچه های قدیمی زیبایی است که در گوشه و کنار اتاقک ها دیده می شود. ارگ باستانی بیاضیه در زمستان سال ۱۳۸۰ با شماره ۴۷۰۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

فصل مناسب سفر به کویر مصر و بازدید از ارگ بیاضه :

فصل بهار و پاییزدرست زمانی است که آب و هوای منطقه مطبوع و دلپذیر می‌شود، دراین زمان مناسبترین فصل برای بازدید از ارگ بیاضه است.

برای مشاهده تمامی تورهای کویر مصر روی دکمه کلیک کنید

تور کویر مصر

چشمه دکتر فیش درکدام منطقه واقع شده است ؟

چشمه دکتر فیش کجاست ؟

چشمه دکتر فیش واقع در روستای گرمه از توابع خور و بیابانک استان اصفهان است. که یکی از گشت های مهم تور های کویر مصر می باشد
چشمه آب معدنی که در روستای گرمه وجود دارد، دارای خواص بسیاری در درمان بیماری پوستی می باشد.

درون این چشمه نوعی از ماهی های خاص زندگی می‌کنند که از پوست بیمار تغذیه می کنند. ماهی درمانی در سالیان اخیر برای درمان بیماری‌ها به خصوص ناراحتی های پوستی و درمان استرس استفاده میشود

یکی از گشت های مهم تور کویر مصر چشمه دکتر فیش می باشد .

چگونه از چشمه دکتر فیش استفاده کنیم؟

در این روش ماهی درمانی شخص بیمار بخشی از بدن خود را که دارای بیماری است و اکثرا هم پای خود را درون آب چشمه قرار می دهد، ماهی ها شروع به جمع شدن در اطراف پای فرد ومکیدن قسمتهای بیمار پوست این افراد می کنند و تاثیر خود را می گذارند.
این ماهی ها با قسمت های سالم بدن افراد کاری ندارند، یکی دیگر از عواملی که موجب خواص بسیار این چشمه شده است وجود ماده سلنیوم در آب چشمه دکتر فیش است. سلنیوم اولین و مهمترین عنصر برای ترمیم زخم پوستی این‌گونه بیماران می باشد.

آب معدنی چشمه دکتر فیش برای درمان بیماری هایی چون اختلالات عصبی و روماتیسمی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

افراد سالم هم میتوانند از آب این چشمه استفاده کنند به این صورت که هنگام برخورد پوست این افراد با ماهی‌ها، پوست بازسازی می شود و بخش های مرده و کراتینه پوست توسط ماهی ها خورده می شود.

فصل مناسب سفر به کویر مصر و بازدید از چشمه دکتر فیش :

به دلیل اقلیم گرم و خشک منطقه گرمه می توانید، در فصل بهار، پاییز و زمستان برای بهره مندی از فواید آب و ماهی درمانی این چشمه و همچنین بازدید از آثار تاریخی و باستانی به این روستا بیایید.

برای مشاهده تمامی تورهای کویر مصر روی دکمه کلیک کنید