روستای بیاضه

ارگ بیاضه کجاست؟

ارگ بیاضه کجاست؟

قلعه مرموز بیاضیه یا ارگ بیاضه قلعه ای بسیار قدیمی است که در روستای بیاضه از توابع شهرستان خور و بیابانک در ۵۳ کیلومتری آن، واقع در استان اصفهان می باشد.

یکی از گشت های مهم تور کویر مصر ارگ بیاضه می باشد .

ویژگی های ارگ بیاضه:

در اطراف قلعه خندق عریض و ژرفی با طول ۷ تا ۱۳متر ساخته شده است تا آن را از گزند حملات محافظت کند.
این قلعه در جوار مجموعه خشتی گسترده و به هم پیوسته ای نیز قرار گرفته است که با آن ارتباط دارد. ارگ بیاضه نمونه‌ای کم‌نظیر از یک دژ کویری است که مربوط به دوره ساسانیان می باشد و بارها بارها تعمیر و نوسازی شده است.

این ارگ باستانی به سبک معماری ساسانی، سالیان سال کارکردهای دفاعی و مسکونی داشته و در دوره اسماعیلیه پایگاه هواداران حسن مصباح بوده است.

معماری خاص قلعه بیاضه :

مردم در سالیان گذشته اموال قیمتی خود را در قلعه بیاضه نگهداری می کردند و از آن به عنوان انبار غله نیز استفاده می کردند.
این قلعه دارای ۷۰۰ اتاق و چندین طبقه است که دو طبقه در زیرزمین و دو طبقه آن در روی زمین قرار گرفته است. نکته دیگر اینکه کانال های قنات فراوانی از زیر این قلعه می گذرند، به این صورت که با خانه های روستایی و مسجد قدیمی آن را مرتبط می سازند.

چرا که مردم در زمان قدیم هنگام حمله دشمن از راه همین قنات ها خودشان را به قلعه می رساندند و در آنجا پناه می گرفتند.
یکی دیگر از زیبایی های قلعه بیاضه کوزه ها و صندوقچه های قدیمی زیبایی است که در گوشه و کنار اتاقک ها دیده می شود. ارگ باستانی بیاضیه در زمستان سال ۱۳۸۰ با شماره ۴۷۰۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

فصل مناسب سفر به کویر مصر و بازدید از ارگ بیاضه :

فصل بهار و پاییزدرست زمانی است که آب و هوای منطقه مطبوع و دلپذیر می‌شود، دراین زمان مناسبترین فصل برای بازدید از ارگ بیاضه است.

برای مشاهده تمامی تورهای کویر مصر روی دکمه کلیک کنید